IZKUŠNJE UPORABNIKOV PŠ
Zato lahko rečem samo še: HVALA PRODUKCIJSKA ŠOLA!
Ne vem na kakšen način bi opisala hvaležnost in spoštovanje, ki ga čutim kadarkoli se spomnim na PRODUKCIJSKO ŠOLO in njene mentorje. Tjaša, Meta, Majda in Matej. Hvala, da ste naju pripeljali nazaj na pot, ki vodi v prihodnost. Hvala tudi MOL-u, ki dovoljuje in podpira obstoj institucije, ki je alternativa, ko se otroci in starši znajdejo v slepi ulici. Prosim, podpirajte jih še naprej.
Z veseljem je doma kazala svoje prve izdelke kot npr. blazino, vizitke, torbo.. Ponosna je bila tudi na svoj prispevek pri gospodinjskih opravilih. Vse to je skupaj povezalo njeno bivanje pri vas v eno prijetno in koristno izkušnjo. V zadnjem času se mi je zdelo, da so mojo hči bolje razumeli tudi sošolci, ker je po taboru, teku na stadionu in včerajšnjem kopanju komentirala druženje z njimi kot odlično.
Še enkrat najlepša hvala za vse kar ste kot team prispevali, da se je samopodoba moje hčerke tekom pomladi izboljšala, kajti ne smemo pozabiti, da je k vam prišla neposredno iz bolnišničnega zdravljenja in da je istočasno hodila tudi še na srednjo šolo in tam opravila nekaj šolskih obveznosti za 1. letnik. Tudi sama je s potekom spomladanskih mesecev zadovoljna.
Lepe pozdrave celotni ekipi.
Zamenjala sem veliko šol in domov. Če bi bilo po moje, ne bi bilo tako, saj se zelo težko prilagajam novim okoljem.
Osnovno šolo sem obiskovala v Ljubljani in v Novem mestu. Končala sem jo s pravdobrim uspehom. Ponosna sem na to, saj je bilo težko. Pa ne zaradi učenja in učiteljev, ampak zaradi domačega okolja. Ne rečem, da sem trpela fizično nasilje, zato pa sem okusila prepire, tišino in ignoriranje s strani staršev. Če pogledam nazaj in pomislim na to, kako je bolelo, bi raje videla, da bi me tepli – tako bi vsaj vedela, kje boli.
Preteklo leto je bilo zame prelomno leto. Začela se je srednja šola. Obiskovala sem gimnazijo in upala, da se bo ignoranca končala. Motila sem se. Neko nedeljo sem doma pobrala najnujnejše stvari in pustila za seboj šolo, prijatelje, vse, kar sem gradila vsa ta leta. Zbrala sem denar in šla na prvi vlak proti Ljubljani. Ne morem opisati občutkov, ki so me objemali, ko sem stopila iz vlaka – rada bi jih pozabila. Šla sem k teti. Nekaj dni sem poležavala in se smilila sama sebi.
Potem pa lepega dne mami pride k meni in mi pove, da imava razgovor v Produkcijski šoli. Kaj je že to?!? Šla sem na uvodni razgovor, čeprav mi ni niti malo dišalo, da bi zapolnila dopoldneve s kuhanjem, šivanjem, tiskanjem in podobno. Vendar sem poskusila. Če ne zaradi drugega, zaradi mame.
Pa sploh ni bilo tako hudo! Čas je hitro minil, naučila sem se kuhanja, šivanja, tiskanja majic in upravljanja z računalniki… Na začetku leta smo bili le trije, potem pa so kar prihajali. Vsak je imel svojo zgodbo, a večina je imela probleme s šolo. Povezali smo se v ‘eno veliko družino’, stali smo si ob strani. Učili smo se eden od drugega, mentorji pa so bili tam, kjer smo jih potrebovali. Skupaj smo hidili na izlete, ki smo jih sami pripravili, družili smo se vsak dan, cel dan. Tako je minilo celo leto kot bi mignil. Edina stvar, ki me je motila, je ta, da je vse skupaj trajalo premalo časa. Sliši se čudno, vendar je res. Tu ni učiteljev kot v ‘navadni šoli’, ni ocen, ni šolskega zvonca. Tu so mentorji, ki te sprejemajo takšnega kot si, te ne obsojajo in ti pomagajo na novi poti. Meni so stali ob strani, ko mi je bilo najhuje in težav, ki sem jih imela, ne bi prebrodila brez njihove pomoči. Kar pa najbolj cenim je to, da sem se naučila spoštovati sebe in ljudi, ki me obkrožajo, sem bolj odgovorna in samozavestna oseba. In vse to sem pridobila v enem samem letu!
Sedaj zopet obiskujem srednjo šolo, živim v stanovanjski skupini, vikende za preživljam pri teti. Po dolgem času lahko rečem, da so na svetu dobri ljudje in hvaležna sem, da sem to odkrila pri teh letih in to ravno v Produkcijski šoli!
Ko sem prispela v to ustanovo, sem videla, da je ta šola majhna, šteje največ 12 mladostnikov – vse se je začelo na novo, saj sem spoznala nove ljudi, doživela takšne in drugačne prigode. Kaj se na šoli počne in dogaja? Program, ki ga izvajajo, se začne ob osmi uri zjutraj in konča okoli tretje ure popoldan. V začetku tedna se zbere denar za nakup potrebne zaloge hrane, saj se naučimo kuhanja najrazličnejših dobrot. Mladostniki se v skupinah z različnimi dejavnostmi: s fotografiranjem, tiskanjem majic, šivanjem, izdelovanjem voščilnic, vizitk, spoznavajo računalniške programe, pospravljajo, se učijo – nekateri so namreč delali srednjo šolo izredno in se učili za izpite, nekateri pa so bili zaposleni preko študentskega servisa v popoldanskem času. V šoli lahko tudi zaslužiš in sicer s tiskanjem majic za različna podjetja, športna društva, mladinske ustanove.
Zanimivo je bilo kolesarjenje po rudniku, ogledi različnih krajev, muzejev in podobno. K nam so prihajali tudi študentje, ljudje, ki jih je šola zanimala in so želeli spoznati način delovanja. S študenti smo komunicirali in ustvarjali, skupaj smo pripravili gledališko predstavo za malčke iz vrtcev. Za zgodbico je poskrbel pisatelj Franci Rogač, predstavo pa smo odigrali za različne vrtce in na Pedagoški fakulteti. Spoznali smo različna mladinska društva, krizni center za mlade, knjižnice.
PŠ je preprosto ‘the best’, saj te ne obremenjujejo, temveč svetujejo, kako v ‘lajfu’ funkcionirati, da postaneš dovolj samozavesten in da se znaš soočiti s problemi, ki se dogajajo prav vsak dan.
PŠ je ustanova za mlade, ki so pripravljeni svoje življenje narediti boljše in se nekaj naučiti. Res je, da bi o tej presenetljivi šoli v Novih Jaršah lahko napisala celo knjigo, a se mi zdi, da zdaj že dolgovezim, zato me lahko še kaj vprašate ali poveste svoje mnenje, česar bom zelo vesela.